портал в режимі тестування та наповнення
  • A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

П'ять століть "божественних" пропорцій

Опубліковано 16 липня 2015 року, 11:53

Чи знаєте Ви, скільки мов існує на світі? Приблизно 2000. Цифра вражаюча, чи не так? Людство говорить англійською, німецькою, французькою, іспанською, українською… І ніхто  з науковців не включає до цього списку «мову бухгалтерську». Хоча, може, й варто було б. Ось послухайте: “актив”, “пасив”, “сальдо”, “cторно”, “меморіальний ордер”, “журнал-головна”, “дебет”, “кредит”. Хіба ж можна зрозуміти мову бухгалтерів без спеціальної освіти?

Але ми   з вами, шановні, не знали би терміну “бухгалтерія”, якби не Лука Пачолі (1445–1517), який був великим математиком і  засновником принципів сучасного обліку. Облік був започаткований   ним у XIII-XV ст., в Італії, де формувалася ринкова економіка.  Сьогодні ми розуміємо, що без обліку господарство багатьох країн не могло би розвиватися, що   облік   є мовою господарської діяльності, мовою бізнесу.

 

http://spoonfiles.konstvet.uu.se/image/900x740/pacioli.jpg

 

Портрет ЛУКИ ПАЧОЛІ невідомого молодого чоловіка.

Картина ЯКОПО ДЕ БАРБАРі (Неаполь, Національний музей)

 

Понад п’ятсот років минуло з часу видання першої книги з бухгалтерського обліку під назвою Трактат про рахунки та записи”, творцем якої   був Лука Пачолі.   У ній автор   розповідає   про бухгалтерський облік    – фіксацію дій та подій, які відбуваються в господарстві, для того, щоби правильно керувати ним.

Як стверджував Лука Пачолі, для ведення господарства необхідні три умови:

1.                   наявність грошей та інших цінностей;

2.                   вміння правильно та швидко рахувати;

3.                   ведення справи згідно з установленим порядком (для отримання інформації щодо боргів і зобов’язань).

Всі вірителі (кредитори) повинні записуватися в книгу по твоїй правій руці”, а боржники (дебітори) – по лівій”. Потім необхідно ретельно підрахувати всю рухому та нерухому  власність. До складу інвентаря необхідно записувати все майно із зазначенням усіх назв і ознак. Господарські операції слід відображати у трьох книгах: меморіалі, журналі та головній книзі. У меморіалі, за словами Пачолі, необхідно записувати всі операції в   порядку, в якому вони виникали день за днем, година за годиною. Ця послідовність необхідна для того, щоби можна було відповісти на питання: Хто виконав операцію?”, Що вироблено?”, Коли і де це було вироблено?”. Записи в журналі здійснюються після   відображення в меморіалі. Журнал – це книга, в якій детально відображаються всі операції відносно рухомого та нерухомого майна. У журналі використовуються два вирази: на”   означає боржника (дебітора) і від” вірителя (кредитора). Після занесення усіх записів у журнал  заповнюється головна книга, статті якої взаємопов’язані між собою. У результаті й отримується баланс. Коротше кажучи, Трактат про рахунки і записи” присвячений застосуванню математики в торгівлі. Тут викладається, серед іншого, принцип подвійного запису, який зараз використовується в усіх системах обліку. На елементарному рівні це можна пояснити так: перший запис –    звідки були взяті гроші, другий    куди вони пішли. Як бачимо, всі ці правила діють     дотепер.

 

Файл:Lptract15.jpg

Початок XI трактату книги Пачолі. Венеція. 1494

Розділ  «Трактат про рахунки та записи»

 

http://www.leonardochess.com/uploads/podobe/De_Divina_Proportione%202.jpg

 

Книга Луки Пачолі «Божественна Пропорція»

 

 

Але на мою думку, головним  у системі поглядів Луки Пачолі на роль бухгалтерського обліку є божественна пропорція”. Для віруючого Пачолі, який посилається на Платона, весь Божий світ складається з визначених співвідношень, кожний елемент буття знаходиться в якомусь заданому природою і Богом відношенні до інших елементів. Для бухгалтерії ці божественні пропорції представлені набором коефіцієнтів, індексів, процентних співвідношень. Ці пропорції надають облікові не тільки чисто прагматичний характер, але й красу та завершеність.

Підсумовуючи, хотілося би віддати честь і шану Пачолі. Завдяки йому ми з вами, шановні бухгалтери, спілкуємося нашою «бухгалтерською мовою», обліковуємо господарські операції, ведемо облік операцій із виконання бюджетів, складаємо баланс,   тобто, працюємо у сфері “божественних пропорцій”.

З нагоди Дня бухгалтера, дозвольте привітати всіх бухгалтерів із професійним святом, побажати творчої наснаги, балансової рівноваги та божественної пропорції не лише в цифрах, але й у   повсякденному житті.

 

 

Ольга Артюхова,

начальник відділу звітності та

бухгалтерського обліку операцій

з виконання бюджетів Світловодського

управління Державної казначейської

служби України Кіровоградської області

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux