портал в режимі тестування та наповнення
  • A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Духовна спадщина Корецької землі

Опубліковано 28 травня 2015 року, 14:15

На теренах славної української землі знаходиться чимало міст і містечок з багатою культурною, духовною, історичною та архітектурною спадщиною. Одним із таких є Корець – невеличке провінційне містечко, районний центр на східній околиці Рівненської області.

Найбільшою перлиною архітектурного ансамблю м. Корець є жіночий Свято-Троїцький монастир. Він задумувався в 1620 році як францисканський кляштор. До цього часу діяв в Корці Воскресенський монастир. Але через тісноту і незручності, що були у монастирі, ігуменія Серафима просить свого племінника князя Самійла Іокимовича Корецького побудувати новий, більш просторий. В 1620 році князь Самійло Корецький засновує для православних монахинь великий монастир в честь Святої Трійці, будівництво якого було закінчено в 1810 році князем Йосипом Чарторийським–Ярмолинським, останнім князем з князів Корецьких.

 

 

В 1812 році всі дорогоцінності, ікони, Євангеліє, хоругви були евакуйовані для збереження в Київську Лавру, пізніше повернені в монастир. В 1831 році через польське антиросійське повстання будівлю у католиків вилучено та передано у відання православній громаді. Найжорстокіші бої були і в м. Корці при зіткненні з російськими військами. Наслідком цих боїв стала велика пожежа, що охопила місто. В цьому вогні згорів і новозбудований монастир. В такому стані храм перебував 30 років і в 1863 році тут було відкрито жіночий монастир. З призначенням ігуменії Аполлінарії (Князевої) було піднято клопотання від 10 червня 1864 року перед єпископом волинським Антонієм про відбудову зруйнованого і спаленого храму. Лише через три роки почали діяти відбудовчі роботи монастиря, які тривали 13 років. Художній розпис вівтаря і центральної частини зроблений Почаївською іконописною майстернею. Для центрального вівтаря був замовлений іконостас у Москві в іконописній майстерні Охапкіно. Освячення всього храму відбулося 21 вересня 1880 року. Після освячення було здійснено переселення всіх монахинь з Свято-Воскресенського монастиря в Свято-Троїцький монастир, а в першому розмістився притулок для дівчат. Разом з іншими цінностями храму в Свято-Троїцький монастир було перенесено і благодатну ікону Божої Матері “Споручниця грішних”, передану Корецькому монастирю в 1622 році як християнську святиню Яном Карлом Корецьким. З древнього Вавілону в Корець потрапила ця ікона завдяки князю Самійлу Корецькому, який воював із султанською Туреччиною. Церква вважає, що саме до цієї ікони молилась Марія Єгипетська, після чого їй були прощені всі гріхи і вона була причислена до лона святих. Ця чудотворна ікона – святиня корецької землі.

 

Перша світова війна зруйнувала життя монастиря і 29 серпня 1915 року він знову евакуювався зі своєю власністю і дорогоцінностями в Козельніанський монастир Полтавської губернії, а у листопаді вернувся у свою Корецьку обитель. Згідно з Ризьким договором від 18 березня 1921 року           м. Корець залишилося під владою Польщі. Польський магістрат нещадно став обкладати монастир і православні храми великими податками. Утримувати монастир з кожним роком ставало все тяжче, тому ігуменія Михаїла організовує пошиття підризників, митр, плащаниць, риз.

У військових діях 1939 року Свято-Троїцький монастир не постраждав. Та не пройшло і 2-х років як розпочалась війна 1941-1945рр. Під час окупації Корецький монастир знаходився під постійним контролем фашистських властей. Для мирного населення, для військових потреб монастир постійно надавав допомогу. Післявоєнний період розпочався в монастирі з відбудови господарства в монастирському Хуторі. Через заплановане закриття владою  монастирів та храмів (з 1958 року) до Корецького монастиря переведено монахинь з с. Пляшева, Кременця, Дермані. Всього в обєднаному монастирі, на той час, перебувало 206 монахинь та послушниць. Та влада перейшла до знищення і Корецького монастиря. Був відібраний двоповерховий корпус, де розміщувались келії монахинь. Але завдячуючи великим зусиллям ігуменії Людмили, насельниць монастиря та прихожан монастир був збережений та діє з 1863 року і до сьогодні.

 

 

З лютого 1970 року і по липень 2007 року настоятелькою Свято-Троїцького монастиря була ігуменія Наталія (Надія Ільчук, жителька с. Іванівка, Корецького району), яка провела в монастирі великі реставраційні роботи по зовнішньому ремонту храму. Залізний дах було замінено на мідне покриття, а куполи храму і дзвінниці покриті сусальним золотом. Капітально відремонтована і обладнана трапезна. Реставровано окремі ікони і позолочено іконостас. Після її смерті настоятелькою Свято-Троїцького монастиря є ігуменія Рафаїла.

В честь 1000-ліття християнства на Русі та завдяки клопотанням  ігуменії Наталії Свято-Троїцькому монастирю повернули відібрані в 1961 – 1962 рр. приміщення. Тепер там знаходяться: в одному із них – недільна школа на 200 учнів, а в іншому –  сестринський корпус.

 

 

На даний час Корецький жіночий ставропігіальний монастир нараховує 120 монахинь і послушниць. Вони вирощують зерно, овочі, доглядають свиней, корів, мають сад, пасіку, теплицю. Територію прикрашає чудовий розарій. Всю господарську роботу ведуть самостійно. В монастирі і до сьогодні діє золотошвейна майстерня, де монахині та послушниці оздоблюють митри, плащаниці, скрижалії до мантій, позолочують ікони.

З Корцем і монастирем пов’язані і останні роки життя коханої О.С.Пушкіна – Ганни Оленіної-Андро, яка після смерті чоловіка оселилась недалеко від міста в с. Середня Деражня. Оленіна подарувала монастирю землі, своїм коштом утримувала сирітський притулок для дівчаток. За заповітом похована на території Свято-Троїцького монастиря.

 

 

Завітайте до цього мальовничого і неповторного куточка корецької землі. Приємна і цікава подорож подарує вам захоплюючі та неповторні враження від знайомства з історичними та духовними цінностями.

 

начальник відділу розрахунків за міжбюджетними трансфертами та клірингових розрахунків Управління міжбюджетних відносин та моніторингу видатків місцевих бюджетів Головного  управління Державної казначейської служби України у Рівненській області

Гуменюк Оксана Василівна

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux